please leave a comment for a post and get a high quality back link.

   
     Call 24 Hours:+989355240891
Tap To Call

چه چیزی سبب از لا رفتن انگیزه‌هایتان شده و دیگر با عکس‌هایی که گرفته اید , هیجان زده نمی‌شوید و شم کسی را دارید که سرگرم عادات کسل‌کننده شده است؟ اکثر وقت ها عکاسان , چه بسا بسیاری از حرفه‌ای‌ها , دربازه‌ای از زمان در گیر این شم میگردند . {

}
از عکس‌هایی که گرفته‌اید خسته میشوید و دیگر حوصله‌ای برایتان نمانده است .

چرا چنین اتفاقی برایمان می افتد؟

عادت مخرب عادت کردن!

مثل همه , شما هم ممکن است غرق در عادت‌هایتان می شوید , نسبتاً هر روز کارهای تکراری انجام می‌دهید . قهوه‌تان را به همان شیوه همیشگی و در راس ساعت مقرر درست میکنید , از یک مسیر تکراری و رمز یک ساعت معین سرکار می‌روید , هر شب غذاهای شبیه شب‌های قبل می‌خورید . نظیر این است که چه بسا فارغ از تفکر کردن به این کارها صرفا انجامشان می‌دهید .

( تا زمانیکه عادت ها و شغل های روزانه و تکراری تعیین‌کننده نحوه معاش مان باشند , بعدها تازه روح هیچوقت خودش را نشان نخواهد داد ( هنری وندایک ( Henry van Dyke ) .

ذهنیت شما کارایی متعددی می کند تا کارهایتان را از روی عادت انجام دهید . با این راه , زندگی ساده‌تر شده و دیگر بدون چاره نیستید طی روز تصمیم‌های تازه بگیرید . البته در صورتی‌که طبق عادت معاش نمایید , توانمند به دیدن و انجام دادن چیزهای جدید نخواهید بود , یا این که کارهایتان را به شیوه‌های جدید آزمون نخواهید کرد . عادت , خلاقیت‌تان را از لا به لا خواهد موفقیت .

چه طور می‌توان از این چرخه تکراری بیرون آمد؟

رویکرد هایی که به شما یاری می کنند تا زندگی پرشور و انگیزه‌ای داشته باشید با دقت به اینکه دنبال چه چیزی می باشید با روش‌های دیگران متعدد خواهد بود . درپی یک سری ایده را به شما توصیه می‌کنیم :

عکاسی خلاقانه

۱ – دوربین را در منزل بگذارید
در صورتی جزء اشخاصی می‌باشید که همیشه دوربین به ملازم دارا هستند و تر و تمیز در حالا عکاسی می باشند , این عادت را برای مدتی کنار بگذارید . در‌این‌صورت به راحتی میتوانید به جای اینکه در حوالی چرخی بزنید و وقت خویش را صرف نگاه کردن و ساختن ترکیبی از زیبایی‌ها در ذهن خود فرمایید , ممکن است متوالی عکس بگیرید . چنانچه از عکس‌هایی که میگیرید , خسته شده‌اید , احتمالا به خیال همین توقف‌های طولانی دوران و عکاسی‌های متواتر باشد .

بیایید با شیوه ای گوناگون به باز‌نگری دنیای پیرامون بپردازیم , نه تحت عنوان یک عکاس بلکه به عنوان هر کس می شنود , حس می‌کند , عطر می‌کند و اتمسفر اطراف را جذب میکند . به کار گیری از تمام حواس پنجگانه رویه فوق‌العاده‌ای برای تجربه جهان است اما به شیوه‌‌ای متفاوت! این فرمان به شما کمک خواهد کرد تا رویت کرد جدیدی نسبت به حریم خود به دست آورید .

اصوات , خاطرات خاصی را برای ما تداعی می نمایند – صدای خش خش برگ‌های پائیزی ذیل پا , صدای زمزمه وار قطار در فاصله‌های دوردست , ارتعاش نت‌های موسیقی در یک کافه , مکالمه‌ای که پشت رمز شما انجام میگردد و رفته رفته محو می‌گردد . دقت به حس‌هایی که تا قبل از این به آن ها اهمیت نمی دادیم ( معمولا علاقه‌مندان به عکس عادت کرده‌اند که بلافاصله از شم بینایی خویش استفاده کنند ) نیز کمک خواهد کرد تا در آن لحظه‌ غرق گردید , شمارا از ذهن شلوغتان بدور نگه داشته و وارد دنیایی می کند که میتوانید در آن چیزهای جذاب و منحصر به شخصی ببینید .

معضل : وقتی که آماده شدید تا دوباره سراغ عکاسی بروید , به مقطع ۱۵ روز , روزمره صرفا سه عکس بگیرید . اگر به‌نظرتان سخت است , پس بحران خیر و خوبی برای شماست . این تمرین به شما یاری خواهد کرد تا در کار خود جدی‌تر و دقیق‌تر باشید . عملکرد خواهید کرد تا عکس‌هایی با تعداد قلیل , البته کیفیت بالا با کیفیت بگیرید . هم اکنون با محدودیت گرفتن فقط سه عکس در روز , چه عکس‌هایی خواهید گرفت؟

عکاسی خلاقانه

۲ – گرفتن عکس را تبدیل به یک عادت نمایید
حالا عکس قصه را درنظر بگیرید . شما بخشی از اشخاصی میباشید که معمولا عکاسی نمی کنید – احتمالا درانتظار موقعیت‌های خاصی مثل پیاده روی در یک حوزه‌ قشنگ و دوست داشتنی , روشنایی خوب و یا این که تعطیلات بمانید – دراین‌صورت برعکس آنچه را که در ابتدا اشاره شد به شما سفارش می‌کنیم . در صورتیکه هر از گهگاه عکاسی انجام می دهید , در اینصورت هیچ وقت نمی توانید وارد ریتم رفتار عکس‌های ناب شوید , روی مهارت‌ ضروری برای عکاسی نظیر دیدن دنیا آنگونه که باید روئت کرد و قصد به ساخت عکس های خارق‌العاده , به اندازه کافی کار نمایید و آنان‌را بسط دهید . ایجاد و خلق یک عکس مشابه به ماهیچه است – هرچه اضافه تمرین نمایید حاذق تر و ماهرتر خواهید‌شد .

( خلاقیت شما محدود وجود ندارد . هرچه اکثر از آن استفاده کنید , طولانی تر نصیبتان می شود ( . مایا آنجلو ( Maya Angelou )

با ایجاد عادت خلق کردن , دارای تعهد میشوید که عکاسی بخش مهمی از زندگیتان است . همچنین امداد می نماید تا ناخودآگاهتان به طور سازماندهی شده و منظم به فعالیت عکاسی تاءمل کند . ذهنتان آغاز به آماده سازی می کند . شاید خیره کننده بنظر برسد ولی این کار نیز شبیه سایر کارهایی است که معمولا انجام می دهید , ذهنتان و جسمتان عادت می نماید . با این کار به عکاسی علاقه‌مند خواهید شد و حس فوق العاده‌ی تولید عکس‌های جدید به شیوه‌های نو و مهیج , شما‌را به تکاپو وا می‌دارد .

بحران : در صورتی ساخت عادت عکاسی برایتان طاقت فرسا است , پس این چالش مناسبی برای شماست – به مدت ۱۵ روز , هر روز ۵۰ عکس بگیرید . اینکار خلاقیت شمارا بر افروخته ساخته و روز شما سرشار از لحاظ کردن , دیدن و اعتنا کردن میگردد , چیزهایی که برای به دست آوردن عکس های بی نظیر واجب است .

عکاسی خلاقانه

۳ – عکس بگیرید , نه برای آنکه سود را ملاحظه کنید , بلکه برای لذت بردن از مراحل عکاسی
حتما خردسال ها را در زمان شغل های هنری دیده اید که چه گونه از انجام دادنشان لذت می‌برند . از لمس پرها پیشین از این‌که به جعبه تخم‌مرغ بچسبانند ( درست کردن کاردستی ) تا نقاشی های بی هوا و شلخته‌ی رنگی روی یک تکه صفحه سپید . در حقیقت خارج رفتن با کودک ها و دیدن عالم از نگاه آنها به گونه ای مضاعف پهناور و متفاوت , یک روش عالی برای یادگیری بودن در طول اکنون و لذت بردن از دنیای اطراف است .

زمانی با کودک ها سرگرم ساختن چیزی شویم لذت تمام عیاری را تجربه خوا هیم کرد , چیزی که ما تحت عنوان عکاس گه گاه فراموش می‌کنیم . احتمال دارد به‌این برهان که به چنگ آوردن عکس فراوان آنی و لحظه‌ای است – لحظه فشردن دکمه شاتر – ما فراموش می کنیم که تمام پروسه خلاقانه ایجاد کرد یک عکس است که مارا به لحظه فشار دادن دکمه شاتر می رساند!

( آنچه که من‌را به کاری وا می‌دارد . . . آنچه که تکنیک نامیده میشود . . . چیزی است که از اعماق جایی مرموز برمی‌آید . منظورم این است که شاید این روند مرتبط با ابزاری باشد که با آن کار می کنید . . . البته اغلب متعلق به سیاستی است که می گیرید , تصمیم‌هایی که منجر به صرف هنگامی مضاعف و شکار لحظه‌هایی خاص می شود . ( دیان آربوس ( Diane Arbus )

زمانی عکاسی می کنید تمرکز خود را بر حضور در طول هم اکنون بگذارید , به نشانی اینترنتی ها و کارها یا این که به بچه‌هایتان تفکر نکنید و در قبال به ابرهای زیبا یا به قطره‌ی بارانی که در هم اکنون لغزیدن از برگ است به دقت نگاه نمایید . چه چیزی خوب تر از اینکه خودتان را از تمام مسئولیت هایی که در معاش دارید خلاص کرده و برای لحظاتی در محیط دور و بر و زیبایی ‌های این جهان غرق کنید؟

عکاسی خلاقانه

۴ – پروژه ای را شروع فرمایید
شاید گاهی حواستان پرت تمام کارهایی که می بایست انجام دهید , خانواده و غیره شود . به گونه ای که مرتبا از این شاخه به آن شاخه میپرید و عملا هیچ کار مفیدی انجام نمی دهید و عکس های متفرقه از اینجا و آنجا می گیرید . این زمانی است که بایستی خود را سرگرم یک پروژه نو نمایید .

هشت نکته برای این‌که همیشه خلق کننده و باانگیزه بمانید
نکته حساس برای پروژه ها : موضوعی را انتخاب فرمائید که عشق شدیدی به آن دارید و هرچیزی میتواند باشد – رنگ بنفش , مکانی زشت و آلوده و کثیف , معدن نمک , درختان , فرزندانتان , افرادی با گونه موهای خاص – در صورتی تلاش فرمایید می توانید موضوعات جدیدی برای عکاسی پیدا نمائید .

( می خواستم در خصوص ابرها عکاسی کنم تا بدانم در زمان چهل سال چه چیزهایی درباره ی عکاسی حافظه گرفته ام . از روش ابرها من فلسفه زندگی ام را کنار گذاشتم تا نشان دهم که توفیق من در عکسهایم به واسطه موضوعی که تعیین میکردم , به یاد درختان یا صورت‌های خاص , سرزمین‌ها یا به خیال و خاطر امتیازات ویژه‌ای که داشتم کمبود . ابرها وابسته به تمامی می‌باشند و همیشه حضور دارا هستند . ( آلفرد استیگلیتز ( Alfred دانلود والپیپر Stieglitz )

نکته حیاتی این است که تمامی چیز مربوط به تکنیک نمی شود بلکه علاقه و شوق و اشتیاق خیلی مهم است . چرا؟

چون وقتی مشغول زندگی می شوید و یا در آن به مشکلی بر می‌خورید , درصورتی که حقیقتا علاقه‌مند به عکاسی باشید , احتمال کمی هست که که پروژه‌هایتان را کنار بگذارید .

علاقه فراوان شما را در سوی جستن زوایای جدیدی در رابطه با پروژه یتان سوق خواهد بخشید .

زمانی شما در حین عکاسی چیزی حس می‌کنید , احتمال این که عکسهایتان سرشار از حس باشند بیشتر میگردد . چرا این امر خطرناک است؟ برای اینکه شما انتظار دارید مردم به عکستان دقت کرده و با آن رابطه برقرار نمایند . بیشتر عکسهایی که میبینیم خالی از روح و حس میباشند . بهترین عکسها آنهایی می باشند که بتوانند با مخاطبشان , هم به حیث ایده بصری و نیز حسی , رابطه برقرار کنند .

عکاسی برای من دیدن نیست بلکه شم کردن است . در شرایطی که شما توانا به احساس آنچه که می‌بینید نباشید , پس هیچ زمان نخواهید توانست چنین حسی را در سایرافراد به هنگام تماشای عکستان تولید فرمائید . ( دان مک کولین ( Don McCullin )

عکاسی خلاقانه

۵ – کاری به طور کامل متفاوت انجام دهید
در رابطه اینکه چه‌گونه عادت می تواند برای عکاسی خوب باشد کلام کردیم , با با مسئولیت شدن به تمرین های مکرر و مهیا کردن ماهیچه های خلاقیت . البته عادت می تواند جنبه منفی نیز داشته باشد . بیش تر از مقدار به کارهایی که می کنید یا سبک زندگیتان عادت کرده و دیگر خودتان را بدون چاره به امتحان شیوه‌های نو نخواهید کرد .

راجع به موضوعاتی که معمولا از آنان عکاسی می‌کنید تصور کنید . حالا درباره چیزهایی که از عکاسی آنها می‌ترسید تصور کنید و آن‌گاه بروید و از آنان عکس بگیرید . ممکن است در عکاسی از مناظر خیلی خبره باشید یا این که دوست دارید از اشخاص عجیب در حالتی که جلوی دوربین شما باشند عکس بگیرید . البته ایده عکاسی پرتره از آنان شمارا می ترساند . پس انجامش دهید . یا این که ممکن است همیشه امید داشتید به بلندترین پشت بام رفته و از شهر خویش عکس بگیرید . البته اندیشه گرفتن اذن و موردها دیگر عصبی تان می نماید . پس صرفا انجامش دهید .

( ممکن است هیچ گاه آنچه که دقیقا می خواهید انجام دهید یا این که جایی که می‌خواهید بروید را ندانید . البته در‌حالتی که در راه ادامه‌ی مسیر , قصد برداشتن قدم های کوچکی دارید , این قدم های کوچک در طول زمان تنگاتنگی و چهره ای زیبا و کامل به وجود خواهند آورد ( . لوری دشن ( Lori Deschene )

عکاسی خلاقانه

۶ – مدام به یاد داشته باشید که چرا عکاسی می‌کنید
در عکاسی خیلی آسان می‌توانید گرفتار این طریق اندیشه شوید – اینجانب بایستی عکس های زیادی بگیرم! اینجانب بایستی خوب تر از این باشم! اما سرزنش کردن خویش , راه و روش به جایی نمی برد . در عوض , شمارا ترغیب می کنیم تا به این تصور کنید که عکاسی حقیقتا چه معنایی برایتان داراست , چه منافعی جز لذت و تفریح از عکاسی به دست می‌آورید؟ به چه شکل زندگیتان را ارتقاء میدهد , رونق میبخشد و شما را حاذق می سازد؟

از خودتان این سوال ها را بپرسید :

عکاسی چه چیزهایی به من می دهد؟
به چه شکل در زندگی روزمره ام میخواهم خلق کننده باشم؟
به کدام عکس‌ها یا پروژه‌هایم بخش اعظم افتخار می‌کنم؟
هنگامی به دلایل و جواب این سوال های دست یافتید , تعهد و شوق به عکاسی برایتان شل خیس خواهد بود .

۷ – در دام کمال‌گرایی گیر نکنید
اغلب می‌پنداریم که در کارمان به اندازه کافی خوب نیستیم و این طریق فکر تاثیر بدی بر روی ما میگذارد , از این رو عکاسی را متوقف کرده یا این که سرعت کارمان به هنگام انجام پروژه کم میشود .

کمال گرایی یک صدای ظالم و دشمن جان مردمان است . تمام زندگیتان را در مشت خود گرفته و شما‌را روانی خواهد کرد . آن لاموت ( Anne دانلود والپیپر Lamott )

چه کسی اهمیت می دهد کارهایی که انجام می دهید سود ای نداشته باشد؟ برای چه کسی دارای اهمیت است بعضی از عکس هایتان خوب نیستند؟ این دیوانگی‌ست که خود}
از عکس‌هایی که گرفته‌اید خسته میشوید و دیگر حوصله‌ای برایتان نمانده است .

چرا چنین اتفاقی برایمان می افتد؟

عادت مخرب عادت کردن!

مثل همه , شما نیز احتمال دارد غرق در عادت‌هایتان می شوید , نسبتاً هر روز شغل های تکراری انجام می‌دهید . قهوه‌تان را به همان شیوه دائمی و در راءس ساعت مقرر صحیح می کنید , از یک مسیر تکراری و سر یک ساعت معلوم سرکار میروید , هر شب غذاهای شبیه شب‌های گذشته می‌خورید . مثل این است که چه بسا بدون تامل کردن به‌این امور تنها انجامشان می‌دهید .

( تا زمانیکه عادت ها و شغل های روزانه و تکراری تعیین‌کننده منش معاش مان باشند , ابعاد نو روح هیچ گاه خودش را نشان نخواهد بخشید ( هنری وندایک ( Henry van Dyke ) .

ذهن شما کارایی متعددی می کند تا کارهایتان را از روی عادت انجام دهید . با این روش , معاش ساده‌تر شده و دیگر بدون چاره نیستید طی روز تصمیم‌های تازه بگیرید . ولی در حالتی که طبق عادت معاش نمائید , قدرتمند به دیدن و انجام دادن چیزهای جدید نخواهید بود , یا کارهایتان را به شیوه‌های نو آزمون نخواهید کرد . عادت , خلاقیت‌تان را از لا به لا خواهد پیروزی .

چگونه می‌توان از این چرخه تکراری خارج آمد؟

شیوه هایی که به شما کمک می کنند تا معاش پرشور و انگیزه‌ای داشته باشید با توجه به اینکه دنبال چه چیزی میباشید با روش‌های سایرافراد متفاوت خواهد بود . در‌پی یک‌سری ایده را به شما پیشنهاد میکنیم :

عکاسی خلاقانه

۱ – دوربین را در خانه بگذارید
اگر جزء افرادی میباشید که همیشه دوربین به همپا دارند و تروتمیز در اکنون عکاسی می‌باشند , این عادت را برای مدتی کنار بگذارید . در‌این‌حالت‌ به راحتی میتوانید جای اینکه در حوالی چرخی بزنید و وقت خود را صرف نگاه کردن و ساختن ترکیبی از زیبایی‌ها در ذهن خود فرمایید , شاید پشت سرهم عکس بگیرید . در صورتی از عکس‌هایی که می‌گیرید , خسته شده‌اید , شاید به خاطر همین توقف‌های طولانی بازه و عکاسی‌های پی در پی باشد .

بیایید با شیوه ای متفاوت به ارزیابی دنیای پیرامون بپردازیم , نه به عنوان یک عکاس بلکه تحت عنوان کسی که می شنود , احساس می کند , رایحه می کند و اتمسفر اطراف را جذب می کند . فایده از تمام حواس پنجگانه طریق فوق‌العاده‌ای برای تجربه جهان است اما به شیوه‌‌ای متفاوت! این دستور به شما یاری خواهد کرد تا دید جدیدی نسبت به حریم خویش به دست آورید .

اصوات , خاطرات خاصی را برای ما تداعی می کنند – صدای خش خش برگ‌های پائیزی زیر پا , صدای زمزمه وار قطار در فاصله‌های دوردست , ارتعاش نت‌های موسیقی در یک کافه , مکالمه‌ای که پشت رمز شما انجام میگردد و رفته رفته محو می گردد . دقت به حس‌هایی که قبلا به آن ها اهمیت نمی دادیم ( معمولا علاقه‌مندان به عکس عادت کرده‌اند که فورا از احساس بینایی خویش استفاده نمایند ) هم یاری خواهد کرد تا در آن لحظه‌ غرق شوید , شما را از ذهن شلوغتان بدور نگه داشته و وارد دنیایی می نماید که میتوانید در آن چیزهای جذاب و منحصربه‌فرد به فردی ببینید .

چالش : هنگامی که فراهم شدید تا دوباره سراغ عکاسی بروید , به بازه زمانی ۱۵ روز , روزمره تنها سه عکس بگیرید . چنانچه به‌نظرتان طاقت فرسا است , پس معضل نیکی برای شماست . این تمرین به شما امداد خواهد کرد تا در کار خود جدی‌تر و دقیق‌تر باشید . همت خواهید کرد تا عکس‌هایی با تعداد کم , ولی باکیفیت باکیفیت بگیرید . درحال حاضر با محدودیت دریافت کردن تنها سه عکس در طول روز , چه عکس‌هایی خواهید گرفت؟

عکاسی خلاقانه

۲ – گرفتن عکس را تبدیل به یک عادت نمایید
هم اکنون عکس داستان را درنظر بگیرید . شما جزو افرادی میباشید که معمولا عکاسی نمیکنید – ممکن است منتظر موقعیت‌های خاصی مثل پیاده روی در یک منطقه زیبا و دوست داشتنی , نور و روشنایی خوب و یا این که تعطیلات بمانید – در این‌حالت برعکس آنچه را که در ابتدا اشاره شد به شما سفارش می کنیم . در شرایطی که هر از گهگاه عکاسی انجام می دهید , در اینصورت هیچ وقت نمی توانید وارد ریتم اخلاق عکس‌های ناب گردید , روی مهارت‌ حتمی برای عکاسی مانند دیدن جهان آنگونه که می بایست رویت کرد و تصمیم به ساخت عکس های خارق‌العاده , به اندازه کافی کار فرمایید و آنان‌را توسعه دهید . ساخت و کردار یک عکس مشابه به ماهیچه است – هرچه بخش اعظم تمرین فرمائید توانمند تر و ماهرتر خواهید‌شد .

( خلاقیت شما محدود نمی‌باشد . هرچه اضافه از آن به کار گیری فرمائید , بیشتر نصیبتان می‌شود ( . مایا آنجلو ( Maya Angelou )

با ایجاد عادت اخلاق کردن , دارای تعهد می شوید که عکاسی بخش مهمی از زندگیتان است . همچنین امداد می کند تا ناخودآگاهتان به صورت سازماندهی شده و منظم به فعالیت عکاسی اندیشه کند . ذهنتان شروع به آماده سازی می کند . احتمالا تعجب آور بنظر برسد ولی این کار نیز مشابه بقیه کارهایی است که معمولا انجام می دهید , ذهنتان و جسمتان عادت می کند . با این کار به عکاسی علاقه‌مند خواهید شد و شم فوق العاده‌ی ساخت عکس‌های نو به شیوه‌های تازه و هیجان انگیز , شما‌را به تکاپو وا می دارد .

چالش : در‌حالتی که ساخت عادت عکاسی برایتان سخت است , پس این معضل مناسبی برای شماست – به برهه زمانی ۱۵ روز , هر روز ۵۰ عکس بگیرید . اینکار خلاقیت شما را بر افروخته ساخته و روز شما سرشار از نگاه کردن , دیدن و توجه کردن می‌شود , چیزهایی که برای به چنگ آوردن عکس های بی نظیر لازم است .

عکاسی خلاقانه

۳ – عکس بگیرید , خیر برای آنکه سود را ببینید , بلکه برای لذت بردن از مراحل عکاسی
حتما خردسالان را در طول شغل های هنری چشم اید که چه گونه از انجام دادنشان لذت می برند . از لمس پرها پیشین از این که به جعبه تخم‌مرغ بچسبانند ( تصحیح کردن کاردستی ) تا نقاشی های بی هوا و شلخته‌ی رنگی روی یک تکه کاغذ سفید . در حقیقت بیرون رفتن با نوپا ها و دیدن دنیا از دید آنان به طوری بسیار بزرگ و متعدد , یک شیوه خوب برای یادگیری بودن در حین هم اکنون و لذت بردن از دنیای اطراف است .

وقتی با کودک ها درگیر ساختن چیزی شویم لذت تمام عیاری را تجربه خوا‌هیم کرد , چیزی که ما به عنوان عکاس بعضی وقت ها فراموش میکنیم . شاید بدین ادله که دریافت کردن عکس فراوان آنی و لحظه‌ای است – لحظه فشار دادن دکمه شاتر – ما فراموش می کنیم که تمام پروسه خلاقانه ساخت یک عکس است که ما را به لحظه فشردن دکمه شاتر می رساند!

( آنچه که من را به کاری وا می‌دارد . . . آنچه که تکنیک نامیده میگردد . . . چیزی است که از اعماق جایی مرموز برمی‌آید . منظورم این است که احتمالا این مراحل مرتبط با ابزاری باشد که با آن کار می‌کنید . . . البته اکثر اوقات وابسته به سیاستی است که میگیرید , تصمیم‌هایی که باعث به صرف وقتی دوچندان و شکار لحظه‌هایی خاص می‌شود . ( دیان آربوس ( Diane Arbus )

هنگامی عکاسی می کنید تمرکز خویش را بر حضور در حین درحال حاضر بگذارید , به آدرس اینترنتی ها و کارها یا به بچه‌هایتان اندیشه نکنید و در عوض به ابرهای قشنگ یا به قطره‌ی بارانی که در درحال حاضر لغزیدن از برگ است به توجه نگاه فرمایید . چه چیزی خوبتر از این‌که خودتان را از تمام مسئولیت هایی که در معاش دارید خلاص کرده و برای لحظاتی در محیط حریم و زیبایی ‌های این جهان غرق کنید؟

عکاسی خلاقانه

۴ – پروژه ای را استارت کنید
شاید گهگاه حواستان پرت تمام کارهایی که می بایست انجام دهید , خانواده و غیره شود . به نحوی که مرتبا از این شاخه به آن شاخه می پرید و عملا هیچ کار مفیدی انجام نمی دهید و عکس های متفرقه از اینجا و آنجا میگیرید . این زمانی است که بایستی خویش را سرگرم یک پروژه نو فرمائید .

هشت نکته برای این که مدام خلق کننده و باانگیزه بمانید
نکته با اهمیت برای پروژه ها : موضوعی را تعیین نمائید که عشق و علاقه شدیدی به آن دارید و هرچیزی میتواند باشد – رنگ بنفش , مکانی زشت و آلوده , معدن نمک , درختان , فرزندانتان , کسانی با مدل موهای خاص – در‌صورتی‌که سعی فرمایید میتوانید موضوعات جدیدی برای عکاسی پیدا فرمایید .

( می خواستم راجع‌به ابرها عکاسی کنم تا بدانم در زمان چهل سال چه چیزهایی درخصوص عکاسی یاد گرفته ام . از روش ابرها اینجانب فلسفه زندگی ام را کنار گذاشتم تا نشان دهم که پیروزی اینجانب در عکسهایم به واسطه موضوعی که انتخاب می کردم , به خیال درختان یا این که صورت‌های خاص , سرزمین‌ها یا این که به یاد امتیازات ویژه‌ای که داشتم کمبود . ابرها وابسته به تمامی هستند و مدام حضور دارند . ( آلفرد استیگلیتز ( Alfred Stieglitz )

نکته حساس این است که همگی چیز مرتبط با تکنیک نمیشود بلکه عشق و علاقه و شوق واشتیاق خیلی حیاتی است . چرا؟

چون زمانی مشغول معاش می‌شوید و یا در آن به مشکلی بر می‌خورید , در شرایطی که واقعا علاقه‌مند به عکاسی باشید , احتمال مقداری موجود است که که پروژه‌هایتان را کنار بگذارید .

علاقه فراوان شمارا به جهت جستن زوایای جدیدی درباره با پروژه یتان سوق خواهد بخشید .

زمانی شما در زمان عکاسی چیزی احساس می کنید , احتمال این‌که عکسهایتان سرشار از احساس باشند اکثر می شود . چرا این امر خطرناک است؟ برای این‌که شما انتظار دارید مردمان به عکستان دقت کرده و با آن ارتباط برقرار کنند . طولانی تر عکسهایی که می بینیم خالی از روح و شم می باشند . بهترین عکسها آنهایی می باشند که بتوانند با مخاطبشان , نیز به حیث ایده بصری و نیز حسی , رابطه برقرار نمایند .

عکاسی برای اینجانب دیدن نمیباشد بلکه شم کردن است . در صورتیکه شما توانا به احساس آنچه که می‌بینید نباشید , پس هیچوقت نخواهید توانست چنین حسی را در سایرافراد به هنگام تماشای عکستان ساخت فرمایید . ( دان مک کولین ( Don McCullin )

عکاسی خلاقانه

۵ – کاری کاملا متفاوت انجام دهید
درباره این‌که چه‌طور عادت می تواند برای عکاسی عالی باشد کلام کردیم , با متعهد شدن به تمرین های مکرر و آماده ساختن ماهیچه های خلاقیت . اما عادت میتواند جنبه منفی نیز داشته باشد . بیشتراز اندازه به کارهایی که می کنید یا این که سبک زندگیتان عادت کرده و دیگر خودتان را مجبور به امتحان شیوه‌های تازه نخواهید کرد .

راجع به موضوعاتی که معمولا از آنان عکاسی می‌کنید فکر کنید . اکنون درباره چیزهایی که از عکاسی آن‌ها می ترسید تصور کنید و سپس بروید و از آن‌ها عکس بگیرید . ممکن است در عکاسی از مناظر خیلی خبره باشید یا دوست دارید از افراد عجیب در شرایطی‌که جلوی دوربین شما باشند عکس بگیرید . ولی ایده عکاسی پرتره از آن‌ها شما‌را می ترساند . پس انجامش دهید . یا احتمالا مدام امید داشتید به بلندترین پشت بام رفته و از شهر خود عکس بگیرید . ولی اندیشه تصاحب کردن اجازه و مورد ها دیگر عصبی تان می نماید . پس صرفا انجامش دهید .

( شاید هرگز آنچه که دقیقا میخواهید انجام دهید یا این که جایی که می‌خواهید بروید را ندانید . ولی در‌صورتی‌که در راه و روش ادامه‌ی مسیر , قصد برداشتن گام های کوچکی دارید , این گام های کوچک در زمان عصر به هم پیوسته و چهره ای قشنگ و کامل بوجود خواهند آورد ( . لوری دشن ( Lori Deschene )

عکاسی خلاقانه

۶ – مدام به خاطر داشته باشید که چرا عکاسی میکنید
در عکاسی خیلی ریلکس می توانید گرفتار این طرز تاءمل شوید – اینجانب می بایست عکس های متعددی بگیرم! اینجانب بایستی بهتر از این باشم! ولی سرزنش کردن خود , منش به جایی نمی برد . در عوض , شما را ترغیب میکنیم تا به‌این فکر کنید که عکاسی واقعا چه معنایی برایتان دارد , چه منافعی جز لذت و تفریح از عکاسی به دست می‌آورید؟ چه‌گونه زندگیتان را ارتقاء میدهد , رونق میبخشد و شما را توانا می سازد؟

از خودتان این سوالات را بپرسید :

عکاسی چه چیزهایی به من می دهد؟
چه‌گونه در زندگی روزمره ام می خواهم ایده پرداز باشم؟
به کدام عکس‌ها یا این که پروژه‌هایم بخش اعظم افتخار می‌کنم؟
هنگامی به عوارض و جواب این سوال های دست یافتید , تعهد و شوق و اشتیاق به عکاسی برایتان راحت تر خواهد بود .

۷ – در دام کمال‌گرایی گیر نکنید
اکثر اوقات فکرمی‌کنیم که در کارمان به مقدار کافی عالی نیستیم و این روش تفکر تاثیر بدی بر روی ما می‌گذارد , از این رو عکاسی را متوقف کرده یا این که سرعت کارمان به هنگام انجام پروژه کم میشود .

کمال گرایی یک صدای ظالم و معاند جان مردم است . تمام زندگیتان را در مشت خویش گرفته و شما‌را دیوانه خواهد کرد . آن لاموت ( Anne Lamott )

چه کسی اهمیت می دهد کارهایی که انجام می دهید سود ای نداشته باشد؟ برای چه کسی حساس است بعضی از عکس هایتان خوب نیستند؟ این دیوانگی‌ست که خویش

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *